Za določitev obsega stopala je treba razumeti, da se obseg stopala nanaša na to, koliko prostora v čevlju zasede stopalo, tako po širini kot po višini. Obseg stopala se lahko razlikuje na različnih delih stopala – okoli prstov (obseg sprednjega dela stopala), na sredini stopala in v predelu narta in gležnjev.
- Obseg sprednjega dela stopala: To je določeno s širino in obsegom okoli prstov na nogah in metatarzalnih kosti. Tudi če je čevelj dovolj širok, morda ne bo imel dovolj volumna, če se obseg čevlja ne ujema z obsegom vašega stopala.
- Obseg srednjega dela stopala: To je prostor med prsti in nartom. Obseg stopala vpliva na to, kako dobro se čevelj prilega območju srednjega dela stopala.
- Volumen okrog narta in gležnjev: Ta obseg, ki ga pogosto opisujeta višina in obseg nad stopalnim lokom, lahko močno vpliva na to, kako dobro se čevelj prilega zgornjemu delu stopala.
Za ugotavljanje obsega stopala lahko spremljate, kako se vam prilegajo različni čevlji. Če morate na primer pogosto popolnoma zategniti vezalke ali dodati dodatne luknje v sandale, imate morda majhen volumen stopala. Če so vam čevlji pogosto pretesni ali jih težko pravilno zapnete, imate morda stopalo z velikim volumnom.
Če svoja stopala vizualno primerjate z drugimi in opazite te znake, si lahko ustvarite boljšo predstavo o svojem volumnu stopala. Z razumevanjem tega boste lažje izbrali čevlje, ki se bolje prilegajo, kar bo pripomoglo k večjemu udobju in boljšemu zdravju stopal.
Za boljše razumevanje si oglejte najinoo objavo „Kakšen je moj tip stopala?“, v kateri lahko preberete več o volumnu stopal in njegovem vplivu na prileganje čevljev.